Chovatelská stanice německých ovčáků „z Hané“

CHS z Hané
Chris z Větrného vrchu, Flora z Hané, Freya z Hané, Ankara z Granátové zahradyMÁME ŠTĚŇÁTKA - vrh „J“ z Hané


Chris z Hané Chris z Hané Xofie z Hané

Xofie z Hané

otec: Chris z Hané - HD (0/0), ED (0/0), DNA, DM N/N, BH, FPr 3, SPr 3, IPO 3, ZVV 3, ZPO 1, 5Y1/P

matka: Xofie z Hané - HD (0/0), ED (0/0), SA 0, DNA, DM N/N, BH, ZVV 1, 5JVQ1/P


Štěňátka budou připravena k odběru na okolo 20. 7. 2024.


Budete-li mít zájem o štěňátko z naší chovatelské stanice, můžete si jej zarezervovat e-mailem Fuksa.R@seznam.czCMKU

Chovatelská stanice „z Hané“ se zabývá chovem německých ovčáků. Název je zvolen díky poloze CHS, jež se nachází v oblasti úrodné Hané. Byla zaregistrovaná jako mezinárodně chráněná chovatelská stanice ČMKU / FCI v roce 1994. Prvního vrhu jsme se však dočkali až v roce 2007. V chovu se velmi věnujeme výchově a socializaci štěňat a našim cílem je chov zdravých a zároveň povahově vyrovnaných jedinců, vhodných jednak pro sportovní i služební kynologii, na ostrahu a nebo jako rodinný společník i spolehlivý ochránce vašeho majetku i rodiny. Během 14 let (2007–2021) jsme ve 27 vrzích „A - Z“ z Hané odchovali 162 štěňat (76 psů a 86 fen).

Zakladatelkou chovatelské stanice a první generací našich chovných fen je Chita z Větrného vrchu - dcera Arga z Trávníčkova dvora, který je pro mě velice srdeční záležitostí, právě s ním jsem po dlouhé době zaznamenal mnoho úspěchů a potěšení při výcviku. Chita z Větrného vrchu se stala zasloužilou matkou, a to díky odchování těchto vrhů (v letech 2007–2012) vrh A, vrh B, vrh C, vrh D, vrh E, vrh H.

Pokračovatelkou chovu a jedinou představitelkou druhé generace chovných fen je její dcera Brandy z Hané (otec: Romko Favory Cross, matka: Chita z Větrného vrchu). Brandy se zúčastnila Svodu chovných psů a fen NO 2013 na Karlštejně, kde byla oceněna prezidentem ČKNO Ing. Strouhalem a ústředním poradcem chovu Ing. Novotným: „V pracovním chovu bude tato fena velice platná, je schopná dávat z hlediska krve skutečně tvrdé a dobré psy pro práci.“ Brandy z Hané je energická, temperamentní a zároveň velmi vyrovnaná fena s vynikajícím sociálním chováním. Je to kontaktní a hodně pracovitá fenka, vyžadující si pozornost a akci, velice pečlivá a vzorná matka štěňat. Jejími odchovanými vrhy (v letech 2012–2016) jsou vrh G, vrh I, vrh J, vrh K, vrh L, vrh M.

Další fena, která byla použita v chovu, je Ankara z Granátové zahrady. Její odchovy jsou směřovány za účelem zachování čistě české pracovní krve. Jejími vrhy (v letech 2012–2013) jsou vrh F a vrh Ch (otec štěňat: Chris z Větrného vrchu).

Třetí generaci našich chovných fen reprezentují tři feny - tři dcery od Brandy z Hané. První z nich je Glorie z Hané (otec: Bad z Karpatského dvora, matka: Brandy z Hané). Glorie se jako čerstvě uchovněná fena zúčastnila Svodu chovných psů a fen NO 2015 ve Znojmě, kde byla vyhlášena mezi 10 nejlepšími fenami svodu a získala ocenění od rozhodčích - prezidenta ČKNO Ing. Strouhala a ústředního poradce chovu Ing. Novotného: „Fena s chutí do kousání, která je schopná dávat skutečně velice pěkné potomstvo, dobře pigmenované, s dobrým výrazem a rovněž s velkou chutí do práce.“ Glorie z Hané je tmavě vlkošedá fena, velmi vyrovnaná, ochotná, akční s vydatnou chutí do práce, vášnivá aportérka a razantní obranářka, výborně dráždivá s vrozeným zákusem a vynikajícím pohybem v jakémkoliv prostředí. Jejími odchovanými vrhy (v letech 2017–2019) jsou vrh O, vrh Q, vrh S a vrh V.

Druhá fena ze třetí generace našich fen je Impra z Hané (otec: Torr Opavia Hof, matka: Brandy z Hané). Impra z Hané je temperamentní, aktivní, zároveň velmi vyrovnaná s vynikajícím sociálním chováním, ochotná pro práci se psovodem, vášnivá aportérka a velmi pracovitá fenka. Její odchované vrhy (v letech 2017–2019) jsou vrh P, vrh T a vrh W.

A třetí fenka ze třetí generace chovných fen je Kayra z Hané (otec: Kenn Jipo-Me, matka: Brandy z Hané). Kayra z Hané je tmavě vlkošedá fena, temperamentní, plná energie, naprosto vyrovnaná s vynikajícím sociálním chováním, výborná stopařka, po výcviku a jiných aktivitách umí odpočívat a sbírat síly na další výkony. Jejími odchovanými vrhy (v letech 2017–2022) jsou vrh N, vrh R, vrh U, vrh Y, vrh A a vrh C.

V současné době máme v chovu dvě feny již ze čtvrté generace našich chovných fen, první z nich je Quinetta z Hané (otec: A'Bruno pod Blaníkem, matka: Glorie z Hané). Quinetta z Hané je tmavě vlkošedá fena, silné kostry a vyrovnané povahy s vynikajícím sociálním chováním, razantní obranářka, ochotná, veselá a velmi pracovitá fenka, vyžadující si pozornost od psovoda. Jejími odchovanými vrhy (v letech 2020–2022) jsou vrh X, vrh Z, vrh B a vrh E.

Druhá chovná fenka taktéž již ze čtvrté generace našich fen je Viktorie z Hané (otec: Duel von Sramek, matka: Glorie z Hané). Viktorie z Hané je tmavě vlkošedá fena, razantní obranářka s vrozeným zákusem, velice pečlivá stopařka, aktivní, temperamentní, veselá, vyrovnaná s vydatnou chutí do práce. Jejím odchovaným vrhem (v letech 2022-2023) je vrh D a F.

Všechny feny používané v chovu jsou jak po zdravotní stránce, tak po povahové stránce, velice kvalitní. Krycí psy a otce štěňátek vybíráme pečlivě tak, aby splňovali požadavky (které jsou kladeny i na naše chovné feny) vysoce kvalitních povahových vlastností s chutí do práce a s vynikajícím sociálním chováním, a samozřejmostí je podmínka výborného zdravotního stavu.

Mé poděkování patří především mojí manželce Renatě a dceři Romaně, právě jim vděčím za veškerou starost a péči o štěňátka CHS „z Hané“.

V časopise Pes přítel člověka (12/2014) byly věnovány tři stránky článku Každý pes je jedinečný! (rozhovor s chovatelem německých ovčáků Radkem Fuksou).

pes pritel cloveka pes pritel cloveka pes pritel cloveka pes pritel cloveka

V roce 2019 jsem se podílel na projektu Policie ČR a Televize Nova v pořadu Snídaně s Novou Snídaňové štěně, které se narodilo a odchovalo v Chovatelské stanici služebních psů Policie ČR v Prackovicích nad Labem, kde působím jako vedoucí CHS. Některé reportáže jsou ke zhlédnutí zde video1, video2, video3.

Snídaně s Novou Snídaně s Novou Snídaně s Novou

„Ten, kdo řekl, že štěstí se nedá koupit, zapomněl na štěňata.“ (Gene Hill)

„Psi nejsou celým naším životem, ale díky nim je náš život úplný.“ (Roger Caras)


Informace pro majitele štěňat:

Podmínky chovnosti německého ovčáka, více na stránkách ČKNO (Český klub německých ovčáků - www.ceskyklub-no.cz)

Zápisní řád ČMKU (Českomoravská kynologická unie - www.cmku.cz)

Chovatelský řád FCI (Fédération Cynologique Internationale - www.fci.be)